چيلر هوا خنک چيست؟

چيلرهاي هوا خنک سيستم‌هاي برودتي (سرمايشي) هستند که هم در ساختمان‌هاي اداري و هم صنعتي براي خنک سازي و نيز رطوبت زدايي مورد استفاده قرار مي‌گيرند.

چيلرهاي هوا خنک موارد استفاده بسيار زيادي در آپارتمان‌هاي مسکوني، هتل‌ها، رستوران، باشگاه ورزشي و غيره دارند. اجزاي اصلي يک چيلر هوا خنک عبارتند از کمپرسور، کندانسور هوا خنک، شير انبساط ، اواپراتور، گاز مبرد و لوله‌هاي انتقال دهنده‌ي مبرد و آب.

نحوه‌ي کارکرد چيلر هوا خنک به چه شکل است؟

وظيفه‌ي چيلر هوا خنک گرفتن گرماي آب و سرد کردن آن در اواپراتور چيلر است. گرماي گرفته شده از آب در اواپراتور توسط گاز مبرد، لازم است به گونه‌اي دفع شود.

اگر گرماي مبرد توسط آب خنک کاري موجود در مبدل حرارتي (کندانسور) که به برج خنک کننده متصل است، دفع شود به آن چيلر آب خنک و اگر اين حرارت توسط فن‌هايي که هوا را از اطراف مبدل حرارتي (کندانسور) چيلر مي‌دمند، دفع شود به آن چيلر هوا خنک مي‌گويند. بنابراين چيلر هوا خنک به برج خنک کننده بي نياز است و قيمت آن نسبت به چيلر آبي کم‌تر خواهد بود.

متعلقات برج خنک کننده عبارتند از پمپ، فن برج، بدنه اصلي و بزرگ برج، مبدل حرارتي آن، لوله کشي‌هاي مربوطه و ... که در چيلر هوا خنک اين تجهيزات وجود ندارند. اما مصرف انرژي چيلرهاي آب خنک حدود 10% نسبت به هوا خنک کم‌تر است زيرا انتقال حرارت از طريق آب نسبت به هوا بهتر انجام شده و راندمان آن بالاتر مي‌رود.

از ديگر مزاياي حذف برج خنک کننده مي‌توان به کاهش ابعاد چيلر و جانمايي آن در فضايي کم‌تر اشاره کرد. چيلر هوا خنک مزيت ديگري نيز دارد که آن کاهش هزينه‌هاي نگهداري و تعميرات است.

در ضمن در مناطقي که با مشکل تامين و مصرف آب مواجه هستيم، بهترين انتخاب چيلر هوا خنک است. در پروژه‌هايي که تامين برق فشار قوي امکان‌پذير نيست و يا هزينه‌هاي مصرف برق بالاست،

به جاي چيلر تراکمي هوا خنک يا چيلر تراکمي آب خنک بهتر است که از چيلرهاي گازسوز (گاز شهري لوله کشي شده) با نام GHP براي راه اندازي و کار استفاده نمود که مصرف برق آن‌ها بسيار اندک است.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

#کولرگازی_گری , #چیلر_گری, #چیلر_هوا_خنک, #چیلر_هوا_خنک_چیست, #مشخصات_چیلر_هوا_خنک, #کاتالوگ_چیلر_هوا_خنک, #چیلر_گری, #عکس_چیلر #لیست_قیمت_انواع_چیلر, #مینی_چیلر_هوا_خنک