نحوه شارژ گاز R410a

قبل از اينکه به روش شارژ گاز R410a بپردازيم بايد توضيحاتي داده شود تا شما با اين نوع مبرد بيش‌تر آشنا شويد.

گازهاي فريون يا همان مبرد استفاده شده در لوازم برودتي شيميايي بوده و از ترکيبات مختلفي تشکيل مي‌شود که در طي سال‌ها استفاده از آن‌ها سعي شده که هرساله نوعي از اين ترکيبات تهيه شود که علاوه بر بازده بالاتر نسبت به گازهاي قديمي‌تر با محيط سازگاري بيش‌تر و (ODP (Ozone Depletion Potential (تخريب لايه ازون) کم‌تري داشته باشد.

بيش‌ترين تخريب لايه ازون توسط مبرد R11 مي‌باشد که به‌عنوان مبنا قرار داده شده و با عدد يک نشان داده مي‌شود حال هرقدر مبرد داراي ODP کم‌تري باشد صدمه کم‌تري به لايه ازون وارد مي‌کند.

مواد تشکيل دهنده گاز R410a چيست؟

گاز R410a از ترکيب دو گاز (R-125 (CF3CHF2 و (R32 (CH2F2 به‌صورت 50/50 تشکيل‌شده است که ازلحاظ سرمادهي بسيار خوب بوده و داراي نقطه‌جوش 51.4- درجه است که در مقايسه با گاز R22 که داراي نقطه‌جوش 40.8- درجه است بسيار بازده بالاتري داشته و سازگار با ODP نيز مي‌باشد که داراي ظرفيت سرما سازي بسيار خوبي بوده و براي مبدل‌هاي حرارتي کوچک مانند کولر گازي بسيار عالي ست.

نحوه شارژ کردن کولر گازي با گاز R410a

با توضيحات بالا به‌صورت مختصر و مفيد با گاز R410a آشنايي پيدا کرديد و بايد به اين نکته توجه کنيد که اين گاز محصول جديدي است که در اکثر کولر گازي‌هاي اينورتر مورد استفاده قرار مي‌گيرد.

مراحل انجام کار

وقتي شما با کولر گازي اينورتر مواجه مي‌شويد براي شارژ گاز يا تعمير کولر گازي اولين کاري که مي‌کنيد بايد به برچسب فني کولر توجه کرده و از نوع گاز و مقدار به کار رفته در سيستم مطمئن شويد. وقتي از نوع گاز سيستم که R410a بود مطمئن شديد بايد از نبود يا کمبود گاز در سيستم مطمئن شويد. اگر در اين مورد مشکلي داريد به مقاله نحوه شارژ گاز مراجعه کنيد.

بعد از موارد بالا در اين سيستم شارژ گاز R410a به دو حالت مي‌تواند وجود داشته باشد:

خالي بودن کولر از گاز به‌صورت کامل

اگر سيستم کاملا فاقد گاز R410a بود بهترين و اصولي‌ترين روش براي شارژ گاز به‌صورت وزني است که با استفاده از ترازو مقدار موردنياز گاز شارژ مي‌شود.

کمبود گاز در کولر گازي اينورتر يا اضافه کردن گاز R410a

زماني که شما با سيستمي روبرو مي‌شويد که متوجه مي‌شويد گاز آن براثر نشتي يا هر علت ديگر کم شده است بعد از پيدا کردن علت کمبود گاز بايد آن را شارژ کنيد. اضافه کردن گاز R410a با گاز R22 کمي تفاوت دارد با توجه به اينکه گاز R410a از دو گاز مختلف تشکل شده است وقتي سيستم نشتي دارد شما دقيقاً نمي‌دانيد که چه مقدار از کدام گاز در سيستم وجود دارد و چه مقدار از کدام گاز خارج‌شده است

پس اصولي‌ترين و علمي‌ترين روش اين است که اگر متوجه شديد 10% تا 15% بيش‌تر از گاز کل سيستم کم شده است حتماً بايد تمام گاز را خالي کرده و دوباره آن را شارژ کنيد ولي اگر کم‌تر از مقدار ذکر شده از سيستم گاز خالي شده بود مي‌توانيد آن مقدار را به صورت مايع اضافه کنيد.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

#کولرگازی_گری, #نحوه_شارژ_گاز_R410 , #آموزش_شارژ_گاز_R410 , #روش_شارژ_گاز_R410 , #کولر_گری, #کولر_گازی_گری