روش شارژ گاز مبرد R22

تقريبا بيش‌تر دستگاه‌هاي تهويه مطبوع براي انجام عمل تهويه و خنک کردن محيط از گازهاي فريوني مانند R410 ،R22 و R407a استفاده مي‌کنند که کمبود يا نبود آن در اين سيستم‌ها تمامي سيکل تبريد را مختل کرده و با مشکل جدي مواجه مي‌کند

ما در اين مقاله کولر گازی گری قصد داريم که نحوه شارژ گاز R22 که اکثر کولرهاي گازي با آن کار مي‌کنند را آموزش دهيم.

اولين نکته‌اي که بايد به آن توجه کنيم: زماني که يک سيستم سرماي کافي ندارد احتمال نبود يا کمبود گاز در آن سيستم زياد است. کولر گازي شما در 3 حالت نياز به شارژ گاز دارد:

شما زماني که يک کولر گازي را به‌صورت نو از يک شرکت معتبر خريداري مي‌کنيد معمولاً به‌اندازه 5 متر لوله گاز داخل سيستم کندانسور قرار گرفته است که شما بعد از اتمام نصب کولر گازي به‌صورت کامل بايد سيستم را وکيوم کنيد و از زماني که از وکيوم کردن سيستم و عدم وجود هوا و رطوبت در سيستم مطمئن شديد مي‌توانيد شير سرويس را بازکرده و گاز را به‌کل سيستم منتقل کنيد

البته بايد به اين نکته توجه شود مقدار گاز شرکتي که در سيستم وجود دارد فقط براي 5 متر لوله کافي است و در صورت لوله‌کشي اضافي بايد مقدار گاز هم اضافه شود که معمولاً به ازاي هر يک متر لوله اضافي سيستم 20 گرم گاز احتياج دارد.

اگر کولر گازي نصب‌شده شما فقط از همان 5 متر لوله اوليه استفاده کرده است نيازي به شارژ گاز اضافي در سيستم نيست ولي اگر سيستم شما در نصب اوليه بيش‌تر از 5 متر لوله براي نصب استفاده کرده است براي شارژ گاز آن به 3 طريق مي‌توانيد اين کار را انجام داد:

روش اول:

بهترين و اصولي‌ترين روشي که براي اين کار توصيه مي‌شود شارژ گازي وزني است زيرا شما مطمنا از مقدار گاز موجود در سيستم اطلاع داريد و مي‌دانيد که اگر 2 متر لوله در نصب اضافه کرده‌ايد بايد 40 گرم گاز به سيستم اضافه کرد که اين اصولي‌ترين و مطمئن‌ترين روش است.

روش دوم : آموزش شارژ گاز به صورت وزني با ترازو

بعد از روش اول مناسب‌ترين روش براي شارژ گاز کولر گازي است. شارژ گاز به صورت آمپري بوده که از طريق آمپر دستگاه به ميزان گاز مورد نياز در سيستم پي مي‌بريم.

روش سوم :شارژ گاز به وسيله آمپر متر

روش سوم روش شارژ گاز از طريق گيج مانوفيلد است که روشِ مورد اطميناني نيست زيرا با توجه به دماي محيط و بسياري از پارامترهاي ديگر درصد خطاي بالايي دارد.

  • 2 - کولر گازی اسپلیت کاملا فاقد گاز می باشد

وقتي با کولري مواجه مي‌شويد که کاملاً فاقد گاز است چطور متوجه مي‌شويد؟ مي‌توانيد شير سرويس را فشار دهيد اگر گاز بيرون زد يعني سيستم داراي مقداري گاز است ولي اگر گازي بيرون نزد سيستم فاقد گاز است و بايد شارژ شود.

شما بايد قبل از انجام هر نوع شارژ گاز در اين حالت سيستم را وکيوم کنيد و از عدم وجود رطوبت و هوا در سيستم کاملاً مطمئن شويد و بعد از آن به دنبال نشت‌يابي گشته و نشتي سيستم را حتماً پيدا کنيد در صورت عدم انجام اين کار علاوه بر صرف هزينه و وقت در چند روز آينده شماره‌ي يک مشتري عصباني را روي گوشي خود خواهيد ديد که براي انجام کاره دوباره اين کار به شما پولي پرداخت نمي‌کند،

شما را يک تعميرکار غيرحرفه‌اي تصور مي‌کند و با شما قطع همکاري مي‌کند. خوب حالا اگر از طول مقدار لوله‌کشي کولر اطلاع دقيق داريد مي‌توانيد با مطالعه پلاک روي کولر به مقدار گازي که براي 5 متر لوله نصب‌شده روي کولر نياز دارد پي برده و در صورت 5 متر لوله‌کشي همان مقدار ثبت شده روي پلاک را با ترازو شارژ نماييد و اگر طول لوله بيش‌تر است به ازا هر 1 متر 20 گرم گاز شارژ نماييد.

ولي اگر از طول دقيق لوله‌کشي به کار رفته براي نصب کولر اطلاع دقيق نداريد مي‌توانيد از دو روش ديگر يعني شارژ گاز با آمپرمتر و شارژ گاز با «گيج مانوفيلد» اين کار را انجام دهيد.

3 - اضافه کردن گاز کولر گازي (شارژ گاز تکميلي)

هنگام تعمير کولر گازي با روش‌هاي زير مي‌توانيد متوجه شويد که کمبود گاز دارد.

  • 1. با نصب گيج به سير سرويس و چک کردن آن‌که معمولاً فشار گاز در کولر گازي در هنگام کارکرد کمپرسور 60 psi است.

  • 2. عدم سرمادهي کافي در محيط نصب شده

  • 3. يخ زدن با برفک زدن فين‌هاي اواپراتور در حالت سرمايش

  • 4. يخ زدن لوله برگشت کندانسور (لوله نازک)

وقتي با استفاده از روش‌هاي بالا متوجه کمبود گاز درسيستم شديد مي‌توانيد به چنديد روش مختلف شارژ گاز را انجام دهيد که به آن مي‌پردازيم در اين حالت به دليل اينکه شما از مقدار گاز درون سيستم اطلاعي نداريد يعني نمي‌دانيد که چه مقدار گاز از سيستم خالي شده است پس مسلما نمي‌توانيد از ترازو براي شارژ گاز استفاده کنيد مگر اينکه گاز سيستم را کاملاً خالي کرده و دوباره آن را کاملاً شارژ کنيد که با توجه به مضر بودن اين گاز براي محيط زيست و به صرفه نبودن از لحاظ هزينه مالي اين کار به هيچ عنوان توصيه نمي‌شود پس شما مي‌توانيد از دو روش باقي ماند شارژ گاز کولر گازي را ادامه دهيد.

روش دوم شارژ گاز به وسيله آمپر متر است که مناسب ترين روش و دقيق‌تررين روش در اين حالت است.

شارژ گاز به وسيله گيج و مانوفيلد اين آخرين روشي است که توصيه مي‌شود انجام شود زيرا نسبت به دماي هوا متغيير است.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

#کولرگازی_گری , #روش_شارژ_گاز_مبرد_R22 , #آموزش_روش_شارژ_گاز_مبرد_R22 , #کولر_گری , #کولر_گازی_گری, #نحوه_شارژ_کولر_گازی