کمپرسور کولر گازی | آموزش گام به گام تست کردن کمپرسور کولر گازی

 

راه های تست کمپرسور کولر گازی

کمپرسور یا موتور در هر دستگاهی مانند قلب تپنده آن سیستم عمل می‌کند ویکی از حیاتی‌ترین قطعات آن محسوب می‌شود. دستگاه‌های تهویه مطبوع هم از این قاعده مستطثنی نیستند در این آموزش قصد داریم به نحوه تست کمپرسور و تعمیرات تخصصی کولر گازی بپردازیم.

ممکن است برای شما سؤال پیش‌آمده باشد که چه موقع کمپرسور احتیاج به تست کردن و تعویض کردن دارد؟

به دلیل اینکه کمپرسور کولر گازی تقریباً غیرقابل تعمیر است و یک قطعه تعویضی می‌باشد هزینه تعویض و خرید آن نسبتاً بالا است یک تعمیرکار باید از معیوب بودن کمپرسور مطمئن شود تا علاوه بر مشکلات تعویض این قطعه هزینه زیادی نیز به مشتری تحمیل نگردد پس همیشه پیشنهاد میشود برای تعمیر کولر گازیاز متخصص ترین افراد استفاده کنید.

وقتی شما با کولر گازی مواجه می‌شوید که یکی از مشکلات زیر را دارد احتمال کمپرسور آن معیوب بوده و نیاز به چک کردن و تعویض دارد.

 • زمانی ‌که کولر گازی را روشن می‌کنیم فن داخلی کارکرده ولی به‌ محض وارد شدن کمپرسور به مدار فیوز محل عمل می‌کند (فیوز می‌پرد)

 •  فن بیرونی روشن‌شده ولی کمپرسور روشن نمی‌شود.

 • از میزان گاز کولر گازی و محل نصب آن (که مثلاً یک کولر گازی ۱۲ هزار برای یک ساختمان ۱۰۰ متری نصب نشده باشد) مطمئن هستید ولی کولر گازی سرمای کافی را ندارد.

در صورت بروز چنین مشکلاتی باید قبل از تست کمپرسور قطعات سر راه کمپرسور تست شود و در نهایت اقدام به تست و تعویض کمپرسور کنید

 • یکی از اصولی‌ترین روش‌ها این است که شما تست کنید آیا برق به ترمینال کندانسور می‌رسد؟

 • اگر برق به آنجا می‌رسد مرحله بعد نوبت به تست کنتاکتور است باید تست کنید کنتاکتور عمل می‌کند و جریان به خازن منتقل می‌شود؟

 • و درنهایت باید خازن را تست کرده و مطمئن شد که خازن سالم و جریان کامل را به کمپرسور منتقل می‌کند

مطلب پیشنهادی :عیب یابی کولر گازی و برطرف کردن مشکلات

اگر از تمام مراحل بالا مطمئن شدید نوبت به تست کمپرسور می‌رسد.

کمپرسور به سه روش قابل تست کردن است که در اینجا به توضیح این سه روش به‌طور مفصل می‌پردازیم.

روش اول: تست سیم‌پیچ

روش دوم: تست صدا (hammering)

روش سوم: تست کارکرد یا فشار کمپرسور

روش اول تست سیم‌پیچ

در این قسمت سه مرحله برای تست کردن وجود دارد

برای اطمینان حتما قبل از انجام مراحل تست فیوز اصلی را قطع کرده و از قطع جریان برق مطمئن شوید

 1. درپوش ترمینال کمپرسور را باز را برمی‌داریم و از روغنی نبودن سوکت های کمپرسور مطمئن شوید زیرا روغنی شدن این سوکت ها مانع برقراری ترمینال و سوکت می‌شود. اگر با این کار مشکل برطرف نشد مرحله دوم را انجام می‌دهیم.

 2. مرحله بعد تست سیم‌پیچ است شما برای این کار باید یک اهم‌تر همراه داشته باشید اهم‌تر را روی بوق (Buzzer) یا اهم قرار می‌دهیم و کانکتور های کمپرسور (S,R,C) را دوبه‌دو باهم چک می‌کنیم در این حالت تمام کانکتور ها باید اصطلاحاً به هم راه داده) اهم داشته (یا بوق (Buzzer) داشته باشند پس اگر روی بوق تنظیم‌شده باشد شما باید حتماً صدای بوق را بشنوید.اگر شما صدای بوق را شنیدید پس مطمئناً سیم‌پیچ سالم است و شما باید به روش‌های دیگر (روش دوم و سوم) کمپرسور را ازنظر مکانیکی تست نمایید ولی اگر شما صدای بوق را نشنیدید (یا کانکتور ها به هم راه ندادند) شاید کمپرسور اورلود کرده و قطعه اورلود آن عمل کرده است شما باید مطمئن شوید که مشکل از اورلود کمپرسور نیست که کانکتور های به هم راه نمی‌دهند

مرحله سوم تست اتصال بدنه است در تمام کمپرسورهای به‌هیچ‌عنوان نباید کانکتور های کمپرسور به بدنه راه دهد یا بوق داشته باشد برای تست این روش اهم‌تر را روی اهم یا بوق قرار می‌دهیم.یکسره سیم اهم‌تر را به کانکتور و سر دیگر را به بدنه کمپرسور یا لوله رفت متصل می‌کنیم اگر به آن راه داد یا بوق داشت نشان‌دهنده خرابی کمپرسور و سیم‌پیچ است ولی اگر راه نداد نوبت به مراحل بعد می‌رسد

 

توجه: حتماً در قسمت تست بدنه مطمئن شوید که قسمتی از بدنه کمپرسور که سیم اهم‌تر را برای تست به آن وصل می‌کنید رنگ‌شده یا کثیف نباشد زیرا رنگ و کثیفی مانع اتصال سیم اهمتر به بدنه و تست صحیح است

همیشه سالم بودن سیم‌پیچ داخلی کمپرسور نشان‌دهنده سالم بودن کمپرسور نیست در بسیاری از مواقع سیم‌پیچ کمپرسور سالم است ولی مشکلات دیگری دارد که باعث عدم کارکرد یا کارکرد ضعیف آن می‌شود

تست فشار کمپرسور و تشخیص خرابی کمپرسور کولر گازی

یکی از علل خرابی کولر‌های گازی افت فشار کمپرسور کولر گازی می‌باشد کمپرسور در کولرهای گازی به منظور ایجاد جریان گاز کولر گازی از یک قسمت سیستم به قسمت دیگر استفاده می‌شود که این امر با ایجاد اختلاف فشار لازم، انجام می‌پذیرد

 

حال برای درک بهتر اینکه اختلاف فشار چگونه می‌تواند سبب خرابی در کولرهای گازی شود می‌توان به این شکل بیان نمود که  یک سمت از کمپرسور دارای فشار قوی بوده و طرف دیگر دارای فشار ضعیف می‌باشد مایع حاصل از گاز کولر گازی می‌‌تواند از شیر انبساط به سمت اپراتور رفته یا رانده شود. حال چنانچه هرگونه عاملی سبب کاهش فشار کمپرسور گردد  می‌توانند باعث افت فشار کمپرسور و در نهایت خرابی کولر‌های گازی شود.

برای انجام تست فشار در کمپرسورکولرگازی ابتدا لازم است که گاز دستگاه را خالی نموده و سپس لوله‌های ورودی و خروجی یونیت را باز نموده و  بخشی که در خارج از محل کولر نصب شده را آزاد کرده و سپس به یکی از دو روش استفاده از گیج مانوفیلد و یا به صورت دستی تست فشار کمپرسور کولر را انجام داد.

در روش تست دستی یا با کمک دست، ابتدا دمای کولر را کاملا پایین آورده تا در حالت کاملاً سرد قرار گیرد سپس دستگاه کولر گازی روشن کرده و دست در جلوی لوله خروجی کمپرسور قرار داده می‌شود.

پس از انجام این کار اگر دست در مدت ۳ تا ۵ ثانیه توسط دستگاه کمپرسور دفع شد یعنی دستگاه کمپرسور کاملاً سالم می‌باشد اما اگر طی این مدت دست توسط دستگاه کمپرسور دفع نشد و  پس از آن نیز این امر میسر نگردید یعنی دستگاه دچار افت فشار شده است

در روش دوم که استفاده از گیج مانوفیلد می‌باشد می‌توان ابتدا به توضیح در رابطه با گیج مانوفیلد پرداخت به صورتی که گیج مانوفیلد عبارت است از ابزاری که برای تعمیر تجهیزات تبرید مورد استفاده قرار داده می‌شود و دارای دو قسمت آبی رنگ و قرمز رنگ می‌باشد که رنگ قرمز نشان دهنده فشار بالا و رنگ آبی نشان دهنده فشار پایین دستگاه می‌باشد حال پس از آن که با دستگاه گیج آشنا شده توضیح چگونگی  اندازی گیری فشار کمپرسور با استفاده از این ابزار توضیح داده می‌شود.

در این بخش گیج مانوفیلد را به لوله خروجی متصل کرده و پس از روشن نمودن دستگاه میزان فشار وارده توسط کمپرسور توسط گیج اندازه گیری شده و اگر عقربه گیج به سمت رنگ آبی میل نماید یعنی فشار کم بوده و اگر به سمت رنگ قرمز میل نماید یعنی فشار زیاد می‌باشد.

روش تست صدای کمپرسور

روش تست کمپرسور کولر گازی

تست صدای کمپرسور هر چند به نظر شاید ساده به نظر برسد ولی این کار فوق العاده تخصصی است و به هیچ عنوان اگر توسط افراد حرفه ا ی و تعمیرکار مجرب کولر گازی انجام نشود اصلا قابل اطمینان نمی تواند باشد.

بهتر است در روش تست کمپرسور کولر گازی تست صدای کمپرسور کولر گازی پس از بررسی اتصال بدنه و کانکتورها انجام شود  زیرا در صورتیکه اتصال بدنه وجود داشته باشد و یا کانکتورها به هم راه بدهند عملا تست صدا بی فایده است زیرا کمپرسور سوخته است.

اما دلیل تست صدای کمپرسور این است که ما از سلامت روتور و سیم پیچ اطمینان پیدا کنیم. برای تست صدا باید ابتدا کابل استارت را از ترمینال کمپرسور جدا کنید و سپس کمپرسور را به برق مستقیم و یا بواسطه راه انداز کولر روشن کنید.

در این حالت اگر کمپرسور روشن نشد که هیچ، مشخص می شود که کمپرسور کولر گازی سوخته است و تنها راه باقی مانده تعویض کمپرسور می باشد ولی اگر کمپرسور به راه افتاد ولی صدایی غیر طبیعی داشت و یا کمی کار کرد و از کار بیافتد و برای این کار از جریان برق زیادی استفاده کند  نشان دهنده خرابی روتور است. در این حالت هم کمپرسور باید کلا تعویض شود زیرا روتور را نمی توان تعمیر کرد.

نکته بسیار مهم در روش تست کمپرسور کولر گازی  به این حالت این است که باید فورا تست را انجام دهید. نباید تست کمپرسور با برق مستقیم و با صدا بیش از 2 تا 3 ثانیه زمان ببرد زیرا بسیار خطرناک است.

تست فشار کمپرسور

یکی از متداول ترین و مهم ترین روش تست کمپرسور کولر گازی تست فشار کمپرسور می باشد. برای تست فشار کمپرسور باید تعمیرکار کولر گازی این کار را انجام دهد و در ضمن خود تعمیرکاران نیز باید کاملا مسائل ایمنی را در نظر داشته باشند.

معمولا تست فشار کمپرسور کولر گازی را زمانی انجام می دهیم که دو روش تست قبلی یعنی تست سیم پیچی و تست صدای کمپرسور را انجام داده ایم و نتیجه بدی دریافت نکرده ایم اما برای اطمینان و نظر نهایی تست فشار کمپرسور هم انجام می دهیم.

تست فشار طمانی انجام می شود که کولر کاملا شارژ است و هیچ نشانه ای از رطوبت و نشتی  و یا هوا در سیکل کولر گازی نیست اما باز هم کولر باد خنک نمی زند. در چنین حالتی به اصطلاح گفته می شود که کولر گازی از فشار افتاده است.

برای تست این موضوع باید ابتدا شیر برقی و  مسدود نبودن لوله مویین کولر گازی بررسی شود اگر شیر برقی و لوله مویی سالم بود باید فشار تست شود.

برای این کار باید گاز موجود در کولر کاملا تخلیه شود و سپس لوله های ورودی و خروجی یونیت را باز و پنل بیرونی را رها کنید.. سپس با یکی از دو روش زیر نسبت به کم فشار بودن و یا از فشار افتادن کمپرسور کولر گازی  اطمینان حاصل کنید:

 • با استفاده از پیج مانوفیلد

گیج مانوفیلد به ما کمک می کند که بدون در نظر گرفتن ظرفیت و مدل و اختلاف فشاری که در انواع کولرهای گازی وجود دارد از افت فشار کولر گازی مطمئن شویم. برای این کار به اندازه گرفتن میزان دهش کولر می پردازیم و ان را با نمونه سالم و با میزان استاندارد مقایسه می کنیم که در هر کولر متفاوت است.

این روش ,  راهی در روش تست کمپرسور کولر گازی است ولی نیاز به تخصص بیشتری دارد. برای این کار باید کمپرسور در حالت سرمایش راه اندازی شود و با کف دست و یا انگشت جلوی دهش کمپرسور را بگیرید . اگر دهش و میزان فشار کافی باشد شما نباید بتوانید بیش از 3 تا 5 ثانیه کف دست و یا انگشت خود را جلوی آن بگیرید زیرا قدرت دهش دست شما را پس خواهد زد ولی اگر کمپرسور کولر گازی افت فشار داشته باشد شما مدت زمان بیشتری بدون هیچ فشار زیادی دست خود را می توانید جلوی دهش نگه دارید. البته نباید در هر صورت بیش از 10 ثانیه دست خود را در مجاورت گاز کولر قرار دهید.

ضمنا دست خود را به زور جلوی خروجی و یا دهش گاز نگیرید زیرا ترمینال کولر گازی به شکلی طراحی شده که در صورت بالا رفتن فشار بترکد  تا خود کمپرسور آسیب نبیند.

نکتات مهمی که در روش تست کمپرسور کولر گازی باید در نظر یک تعمیرکار کولر گازی باشد این است که:

 • قبل از تست فشار درپ.ش ترمینال کمپرسور را در جای خود محکم کرده باشدو مهره آن را به خوبی سفت کرده باشد

 • از دست خود بوسیله دستکش ایمنی و از چشم خود بوسیله عینک ایمنی محافظت کند و در ضمن سر خود را در جلوی ترمینال کمپرسور قرار ندهد

 • تست فشار را بیش از 5 ثانیه ادامه ندهد

 • فشار زیاد به کمپرسور برای دقت بیشتر تست وارد نکند .

اگر به دنبال عیب یابی و تعمیر کمپرسور کولر گازی خود هستید بهتر است این کار را به تعمیرکاران حرفه ای ما در شرکت تعمیر کولر گازی گری واگذار کنید.

تجربه بالغ برچندین سال تعمیر انواع کمپرسورها و لوازم خانگی در شرکت گری نشان می دهد که تجربه و دانش کافی در تعمیر لوازم خانگی و تعمیر کولرهای گازی اهمیت بسیار زیادی دارد و این تجربه می تواند شما در عیب یابی انواع کولر گازی تا حد فوق العاده زیادی موثر باشد.

تعمیرکاران حرفه ای ما با گذراندن دوره های تخصصی زیاد و با دانش و تجربه زیاد تست کولر گازی و کمپرسور آن را در محل شما و با نظارت خود شما انجام خواهند داد. ما این کار را با کمترین هزینه و کوتاه ترین زمان و با استفاده از قطعات اصلی کارخانه تولید کننده برای شما انجام می دهیم و تعمیرات خود را تا یک سال ضمانت می کنیم تا مشتری از رفع عیب کولر گازی خود اطمینان داشته باشد و به تعهدات ما مطمئن باشد.

برندهای مختلف کولرگازی در خانه های شما عزیزان موجود میباشد، شرکت کولر گازی گری سعی نموده است با آموزش تعمیرات کولرگازی شما را راهنمایی کند تا چنانچه فنی هستید اقدام به رفع عیب نمایید ولی باید بدانید کولرگازی های مختلف برای تعمیرات راهکارهای مختلف دارد ، به همین منظور فروشگاه گری سعی نموده است برای تعمیرات برندهای مختلف تعمیرکاران مرتبط با آن برند را در محل شما اعزام نماید ، برای تعمیرات کولرگازی با برندهای سامسونگ ، مدیا ، هیتاچی ، اجنرال ، تکامسه ، گری ، هایسنس و ... با نمایندگی تعمیرات کولرگازی سامسونگ ،نمایندگی تعمیرات کولرگازی گری ، نمایندگی تعمیرات کولرگازی مدیا ، نمایندگی تعمیرات کولرگازی سام ، نمایندگی تعمیرات کولرگازی هیتاچی تماس حاصل نمایید تا با استفاده از قوانین مشتری مداری و تعمیرکار مرتبط با آن برند ظرف کمتر از یک ساعت رفع عیب گردد .

مطالب مرتبطی که به دانستن آن نیاز دارید :

تعمیر کولرگازی, عیب یابی کولرگازی, هزینه تعمیرات کولرگازی, شارژگاز کولرگازی, روش تست کمپرسور کولرگازی, طریقه نصب خازن کولرگازی, مشکل اورلود کولرگازی, علت خنک نکردن کولرگازی, چرا اسپیلت باد گرم میزند ؟ علت خاموش شدن کولرگازی, راهنمای خرید کولرگازی