کولر گازی و اسپلیت

کولر گازی گری

کولر گازی از دو تکه داخلی و بیرونی تشکیل شده اند که به هر کدام یک یونیت گفته میشود.

در معنای لغوی به صورت مجزا از هم میباشد (چند تکه)،که در اصطلاح عامیانه به آنها کولر گازی می گویند.

البته این ترجمه بسیار عالیست بدلیل استفاده از گاز های فریونی در انواع مختلف این دستگاهها،باعث شده است که به کولر گازی معروف شوند.

در حال حاضر با پیشرفت تکنولوژی در چند سال اخیر انواع مختلفی از این کولرها به بازار آمده است.

این کولرها با گازهای فریونی مختلفی ساخته و تولید شده اند که در گذشته مهمترین گاز مصرفی گاز فریون R22بوده که بنا به دستور کنوانسیون بین المللی محیط زیست تولید این کولر ها از سال 2015 ممنوع شده است .

سپس کمپانیهای معتبر با توجه به این قانون  تصمیم به استفاده از گازهای دیگری کرده اند که توسط محیط زیست مورد تایید میباشد و در بیشتر کولرها مورد استفاده قرار میگیرد :R410*R413*R407

باید توجه داشت که جهت ارتباط بین یونیت های خارجی از لوله های مسی انتقال حرارت استفاده میشود.معمولا برای زیبایی بیشتر یونیت داخلی کاری می کنند که لوله های مسی در معرض دید نباشند .سختی این کار و نیاز به باز کردن یونیت داخلی برای اتصال برق کولر از جمله دلایلی هستند که باعث می شوند برای راه اندازی کولر های اسپلیت به یک نصاب حرفه ای و ماهر نیاز پیداکنید.کولرهای گازی در دو نوع سرد و گرم یا فقط سرد قابل استفاده هستند .

کولر یه تکه گازی،قدیمی ترین دستگاه خنک کننده به این سبک میباشد که سابق بر این بیشتر در مناطق جنوب و شمال کشور کارایی داشت و از بدنه های چوبی ساخته میشدند .نسل جدید این کولر های کاملا با مدلهای قدیمی تفاوت دارند.

بدلیل مصرف بسیار زیاد این دستگاه ها و تکنولوژی قدیمی آن و همچنین صدای آزار دهنده،استفاده بیشتر از این دستگاه ها در محیط های صنعتی و کارگاهی میباشد.البته کمپرسور و نحو ساخت این نوع دستگاه مناسب محیط هایی با شرایط سخت است و به این علت هنوز مورد توجه مصرف کنندگانی که در این شرایط آب و هوایی هستند قرار میگیرد.

این مدل از بدنه های یکپارچه ساخته شده است که نیاز به برق کشی جداگانه و یا لوله کشی برای اتصال یونیت ها ندارد با وصل کردن کابل آن به منبع برق قابل استفاده است.

این نوع از دستگاهها به دلیل ظرفیت بالای آنها در تولید برودت و حجم زیاد جابجایی هوا ،بسیار مناسب در محیط های عمومی رستوران ها و مراکزی با رفت و آمد زیاد میباشد.

البته بدلیل استفاده آنها بر روی زمین و نصب جاگیر احتیاج به فضای خاصی میباشد .یکی از بزرگترین مشکلات این دستگاهها مصرف برق بالای آن میباشد لذا اکثر این دستگاهها با برق سه فاز کار میکنند و خود این عامل یکی از دلایلی است که در منازل و مصارف خانگی استفاده خیلی کمی دارند و در طراحی های جدید شکل ظاهری پنل های داخلی به روزتر شده اند.این کولرها در ظرفیت های مختلفی در بازار ارائه میشوند،کمپانی های متعددی در سایزهای 36000 و 48000و54000و60000و90000 ساخته و تولید میکنند.

  • *مهم ترین موضوع در انتخاب کولر گازی انتخاب سایز درست میباشد

مشاوره با افراد متخصص و کارشناس جهت محاسبه دقیق ظرفیت به شما کمک می کند تا نوع و مدلی مناسب جهت نیاز واقعی انتخاب کنید.

**برای مثال کولر گازی مورد نیاز برای دو واحد به متراژمساوی در دوطبقه اول و آخر از نظر ظرفیتی متفاوت است.

**محاسبه ظرفیت برای محیط اداری و مسکونی متفاوت است.

این عامل باعث میشود در کاهش مجموع هزینه مشتریان در زمان خرید و استفاده از کولر گازی تاثیر بسزایی داشته باشد.

دستگاههای کولر گازی که توسط شرکتهای معتبر ساخته میشوند بصورت کامل در کارخانه تست میشود  و لذا نصب دستگاه از سوی کادر نصب و خدمات شرکت مربوطه از اهمیت بسزایی برخوردار است.

مهمترین عامل در کارکرد صحیح کولر گازی نصب دقیق و درست میباشد که این عامل باعث میشود کمترین نوع سرویس های دوره ای و حتی تعمیرات را داشته باشند .

لذا از تمامی نصاب ها خواهش کنید از دستگاه های وکیوم جهت تخلیه هوا در لوله های مسی در زمان نصب استفاده کنند

  • لوله کشی و جانمایی اسپلیت در منزل شما صورت گرفته است

اگر لوله کشی اسپلیت در واحد شما صورت گرفته باشد شما میبایست با توجه به سایز لوله های مسی موجود دستگاه  خود را انتخاب کنید چون هر اسپلیت با توجه به برند و ظرفیت دارای سایز لوله متفاوتی میباشد که در صورت مغایرت مشکلاتی برای شما در پی خواهد داشت.

  • طراحی پنل

نقش پنل یک کولر گازی را می توان به ویترین مغازه ها تشبیه کرد . زیبایی  پنل کولرگازی با عث می شود از محصولی که خریده اید لذت بیشتری ببرید.بنابراین سعی کنید با توجه به بودجه ای که در اختیار دارید ،کولری با زیباترین پنل موجود را انتخاب کنید.

خنک کنندگی کولر گازی با واحد BTUاندازه گیری می شود و به صورت مضربی از 1000نشان داده می شود .واحد BTUدر واقع استاندارد اندازه گیری قدرت سرمادهی در بریتانیا است BRITISH THERMAL UNIو در نام گذاری واحد هم به این موضوع اشاره شده است.

کمپرسور های اسکرول SCROLLپیستونی RECIPROCATING و روتاری ROTARY:کمپرسور ها قطعاتی هستند که با استفاده از فشرده کردن و کاهش حجم گاز باعث افزایش فشار آن میشوند.در کولرها گازی ،نقش اصلی را همین کمپرسور ها بازی می کنند و از لحاظ ساختاری کاملا مشابه کمپرسور یخچال ها هستند .در بحث توان خنک سازی که پس از مصرف برق ، پراهمیت ترین مشخصه ی یک کولرگازی است کمپرسور های اسکرول بهترین عملکرد را دارند و انواع روتاری و پیستونی در شرایط متغیری قرار می گیرند به همین دلیل نمی توان در موردشان نظری قطعی داد . در کولر های امروزی ، کمپرسور روتاری پرکاربردترین نوع است و انواع اسکرول با وجود عملکرد بهتر ،خیلی کمتر استفاده می شوند .شما زیاد خودتان را درگیر نوع کمپرسور نکنید

  • اینورتر چیست ؟

اینورتر بودن قابلیتی است که به واسطه یک برد الکتریکی به کمپرسور اضافه می شودو در تمام کمپرسور ها می توان از اینورتر بهره برد.در کولر های غیر اینورتر زمانی که دمای محیط به حد دلخواهی که به دستگاه داده ایم برسد ، کمپرسور خاموش می شود . با گذشت زمان و هنگامی که در دمای محیط زیاد شد ، کمپرسور دوباره شروع به کار می کند . در این کولرها تنها دو حالت برای کمپرسور و موتور وجود دارد:یا روشن است یا خاموش .اما کمپرسور هایی که به سیستم اینورتر مجهز هستند ،در هنگام رسیدن به دمای مطلوب کمپرسور را خاموش نمی کنندو تنها دور موتور را کاهش می دهند، حال وقتی موتور نیاز به روشن شدن های پی در پی نداشته باشد مصرف برق دستگاه به شدت کاهش می یابد و همین موضوع باعث معروف شدن کولر گازی های اینورتر شده است.

در فناوری اینورتر تا 60 درصد در مصرف انرژی صرفه جویی می شوند .حتی سازنده ها ادعا می کنند که در برخی مدل ها ی جدید ، امکان صرفه جویی بیشتر از این هم فراهم شده است .مسلما تهیه ی یک کولر دارای اینوتر ، بهتر از یک ،کولر معمولی است . قیمت کولرگازی های دارای اینورتر از کولر گازی های معمولی بیشتر است اما این اختلاف قیمت به راحتی با پرداخت برق بهای کمتر جبران می شود.

  • بهره وری انرژی الکتریکی EER

این فاکتور به معنای میزان بهره وری انرژی الکتریکی  ENERGY EFFICIENCY است . از این معیار می توان فهمید کولر گازی مورد نظر ، چه مقدار از انرژی الکتریکی را به سرما تبدیل می کند . به هر میزان که EERبیشتر باشد ، دستگاه خنک کننده ی بهتری خواهیم داشت .ترکیب EER بالاتر و اینورتر خوب تر دریک کولر، می تواند یک دستگاه الکتریکی با بازده بالا بسازد.

  • پرتاب باد

یعنی یک کولرگازی تا جه فاصله ای می تواند باد خنک را انتقال دهد ، که این موضوع بر حسب متر عنوان می شود مثلا گفته می شود پرتاب باد این کولر 10 متر است و آن یکی تا 20 متر پرتاب باد دارد . مسلم است که پرتاب باد بیشتر به معنی بهتر بودن کولر است . سعی کنید کولری با حداقل پرتاب باد 10 متر تهیه کنید .برخی از مدل های جدید فناوری هایی را که به کار گرفته اند که باد را تنها در جهتی که افراد نشسته اند ، هدایت می کنند و در زمانی که کسی درون اتاق نباشد ، قدرت را به حداقل می رساند تا برق کمتر مصرف شود (سنسور تشخیص جمعیت ) برخی از کولر ها تنها می توانند باد را به بالا و پایین هدایت کنند و برخی دیگر ، چپ و راست را هم پوشش می دهند.

کولری بخرید که صدای کمتری تولید کند .کم صداتر بودن باعث می شود محیطی آرامی داشته باشید و از آن آرامش بگیرید . برای اطلاع از این موضوع می توان به عدد دسی بل DBکولر دقت کرد کمتر بودن این شاخص به معنای کم صداتر بودن است . این عدد را همه ی سازنده ها در کاتالوگ محصولات خود عنوان می کنند.

  • گارانتی 

خرید کولر با گارانتی مزایایی دارد که باعث می شود بتوان وجود نمونه ی مشابه بدون گارانتی را در عین حالی که قیمت کمتری  دارد نادیده گرفت . مهم ترین نکته این است که ییشتر کولرهای اسپلیت بدون گارانتی ، فاقد لوله های مسی هستند و برای نصب کولر علاوه بر دستمزد نصاب ، باید هزینه ی این لوله ها را هم پرداخت کنید . گاهی اوقات هم کولر های بدون گارانتی  در حالتی به دست شما می رسند که گاز خنک کنندشان تخلیه شده است و برای پرکردن گاز مخزن هم باید دست به جیب شوید.

کلیه دستگاه های اسپلیت و کولر گازی در وب سایت تخصصی گری، تنها با گارانتی و خدمات پس از فروش از نمایندگان رسمی و اصلی عرضه می شوند.