کولر گازی و اسپلیت

کولر گازی و اسپلیت یکی از محبوب ترین دستگاه های تهویه مطبوع مخصوصا در فصل گرما می باشد که با تبدیل گازمبرد به مایع و سپس مایع مبرد به گاز تولید سرما می کند یعنی براساس سیکل تبرید تراکمی هوای گرم را از محیط گرفته و آن را به هوای سرد تبدیل می کند . مزیت این کولرها نسبت به کولر آبی در تامین سریع هوای خنک و مطبوع ، تصفیه هوا و جذب ذرات معلق، امکان استفاده در مناطق شرجی و مرطوب و ... است. کولر گازی ها عمدتا شامل دو قسمت می باشند :

1. پنل بیرونی یا همان کندانسور: که به دلیل پر سر و صدا بودن در بیرون از ساختمان و در هوای آزاد نصب می شود.

2. پنل داخلی یا اواپراتور: در داخل محیط ساختمان نصب می شود.

یونیت داخلی و یونیت خارجی به وسیله لوله مسی به یکدیگر مرتبط می شوند. این دو بخش با همکاری یکدیگر تولید باد خنک را انجام می دهند. بدین صورت که ابتدا مایع مبرد در کندانسور تقریبا خنک می شود و از آنجا بصورت گاز آماده جذب گرمای محیط وارد پنل داخلی میگردد درون پنل داخلی تعدادی صفحات فلزی وجود دارد که به این صفحات فین گفته می شود و مایع مبرد از درون فین ها عبور می کند و در نتیجه هوا در مجاورت فین ها خنک شده و باد سرد در فضای اتاق منتشر می شود علاوه بر تولید هوای سرد برخی از کولرگازی ها دارای قابلیت گرمایش نیز می باشند.

اینورتر چیست؟ نحوه عملکرد آن چگونه است؟

برخی از کولر گازی ها به کولرگازی های اینورتر دار معروف هستند . اینورتر قطعه ای است که به واسطه یک برد الکترونیکی به کمپرسور اضافه می شود. قطعه اینورتر با توانایی تبدیل جریان برق متناوب به جریان برق مستقیم و استارت آرام دور موتور کمپرسور به صرفه جویی مصرف برق تا حد زیادی کمک میکند از این رو کولرگازی های دارای اینورتر، مصرف برق بسیاری پایین تری نسبت به سایر مدل های بدون اینورتر دارند و عمدتا دارای گرید انرژی رده A می باشند.

اینورتر

انواع کولر گازی از نظر موقعیت نصب:

کولرگازی ها و اسپلیت ها در مدل های مختلفی تولید می شوند:

1-کولر گازی پرتابل (قابل حمل) : کولرهای گازی پرتابل یا قابل حمل برای فضاهای کوچک و فضاهایی که محدودیت نصب و لوله کشی دارند استفاده می شود. کولر گازی های پرتابل عموما دارای عملکرد سرمایشی و گرمایشی هستند و مانند کولر گازی های پنجره ای نیازی به پنل بیرونی و لوله کشی ندارند یعنی اجزای کامل کولر گازی مانند کندانسور ، اواپراتور و ... در خود دستگاه جا گرفته است.

این مدل کولر گازی ها دارای لوله خرطومی شکل هستند که باید به بیرون از محیط هدایت و گرمای کمپرسور را از محیط خارج کند در غیر این صورت گرمای کمپرسور به محیط برمی گردد و عمل تهویه به درستی انجام نمی شود. 

گولر گازی پرتابل

 2- کولر گازی دیواری ( اسپلیت ): امروزه محبوب ترین و پراستفاده ترین نوع ،کولر گازی دیواری می باشد که در ساختمان های مسکونی ، اداری ، تجاری کاربرد بسیاری دارد . کولر گازی های دیواری که به کولرهای دوتکه معروف هستند از دو واحد مجزا کمپرسور ( یونیت خارجی ) و کندانسور ( یونیت داخلی - پنل ) تشکیل می شوند که از طریق لوله های مسی به هم متصل میشوند و می تواند به خوبی هوای خنک در اختیار ما قرار دهد . این نوع کولرگازی ها در انواع ظرفیت های مختلف و با انواع کمپرسور ها و برندهای ایرانی و خارجی تولید و به بازار عرضه می شوند.

3- کولر گازی ایستاده: کولر گازی های ایستاده دو تکه هستند و از پنل داخلی و خارجی تشکیل می شوند و در دو نوع تکفاز و عموما سه فاز در ظرفیت های بالا تولید می شوند. این کولر گازی ها در اماکن عمومی بزرگ مانند فروشگاه ها ، سالن های ورزشی، مساجد ، بانک ها ، ادارات و ... کاربرد بسیاری دارند و از قدرت رطوبت زدایی بالایی برخوردار هستند. کولر گازی های ایستاده در مدل های معمولی و کم مصرف (اینورتر) در برندهای مختلف در بازار موجود می باشند. 

اسپلیت ایستاده

4-کولر گازی پنجره ای: کولر گازی های پنجره ای همانند کولر گازی پرتابل به لوله کشی و پنل بیرونی نیاز ندارد و کمپرسور در پشت دستگاه و بیرون از پنجره قرار میگیرد تا گرمای حاصل از کمپرسور به محیط داخل وارد نشود. کولر گازی های پنجره ای به دلیل نداشتن ریموت کنترل و سر و صدای زیاد و همچنین نداشتن حالت گرمایش امروزه متقاضی کمتری دارد .

کولرگازی پنجره ای

5- کولر گازی کانالی و سقفی: این نوع از اسپلیت ها در داخل سقف کاذب قرار می گیرند و از طریق کانال کشی به اتاق ها یا سالن هوای سرد یا گرم را منتقل می کنند.

کولر گازی های کانالی در مدل ها و برندهای مختلف تولید و به بازار عرضه می شوند معمولا از این نوع کولرگازی برای ساختمان های مسکونی ، اداری ، تجاری و .... استفاده می شود.

اسپلیت سقفی کانالی

انواع کمپرسور:

کمپرسورها قطعاتی می باشند که با فشرده کردن گاز مبرد آن را به مایع مبرد تبدیل میکنند. کمپرسور کولرگازی به عنوان موتور دستگاه شناخته می شود و بطور کلی انواع کمپرسورهای کولرگازی شامل موارد زیر می باشند :

1- روتاری: برای مناطق معتدل و مرطوب مناسب است. همچنین ساختمان هایی که کمپرسور در زیر آفتاب قرار نمیگیرد.

2- اسکرال: برای مناطق گرمسیری در کولرگازی با ظرفیت های بالا

3-پیستونی (حاره ای): مناسب مناطق گرمسیری

بیشترین کمپرسوری که امروزه در کولرگازی ها استفاده می شود کمپرسور روتاری می باشد.

انواع گاز مبرد کولرگازی:

کمپرسور های کولرگازی باید دارای گاز مبرد باشند و با تبدیل آن به مایع مبرد باعث به جریان انداختن گردش سیکل تبرید تراکمی می شوند لذا انواع گازهای مبرد که در کولرگازی ها استفاده می شوند عبارتند از :

1-گاز R22: که به دلیل وارد کردن آسب به لایه اوزون منسوخ شده است و از استفاده کردن آن در دستگاه های تهویه مطبوع ندرتا جلوگیری می شود .

2-گاز R410: گازی با فرمول گیاهی و سازگار با محیط زیست که امروزه بیشترین استفاده را در کولرگازی ها دارد .

3-گاز R407: این گاز هم مانند گاز R410 دوستدار محیط زیست می باشد ولی به ندرت استفاده می شود و فراگیر نمی باشد.

انتخاب ظرفیت کولر گازی:

قبل از خرید کولرگازی باید با محاسبه ظرفیت مورد نیاز ، کولرگازی مورد نظر خود را انتخاب کنیم . همچنین در هنگام خرید کولرگازی با ید به تک فاز یا سه فاز بودن آنها نیز دقت کرد از کولرگازی های سه فاز بیشتر برای اماکن عمومی بزرگ استفاده می کنند. همچنین باید توجه داشت که طبقاتی که زیر پشت بام قرار دارند به دلیل تابش مستقیم آفتاب به سقف نیاز به کولرگازی با ظرفیت های کمی بیشتر از طبقات دیگر دارند. به طور کلی محاسبه ظرفیت کولرگازی عمدتا با فرمول های مخصوص انجام می شود اما میتوان نتایج آن را به طور خلاصه و تقریبی برای آپارتمان های مسکونی با شرایط آب و هوایی مانند شهر تهران و با فاصله سقف تا کف تقریبا 3 متر، بدون تجمع نفرات و بدون استفاده از تجهیزات الکتریکی پرمصرف ارائه گردیده است.

در جدول زیر می توانید ظرفیت کولر گازی را برای واحدهای خود محاسبه کنید

ظرفیت کولر گازی یا اسپلیت (BTU)

برای واحدهای زیر پشت بام (m2)

برای طبقات دیگر (m2)

9000

تا 12

تا 15

12000

تا 17

تا 22

18000

تا 25

تا 35

24000

تا 34

تا 45

32000

تا 45

تا 64

45000 ایستاده

تا 55

تا 75

60000 ایستاده

تا 75

تا 100

90000 ایستاده

تا 110

تا 150

 

روش دیگر محاسبه ظرفیت کولر گازی طبق اب و هوای منطقه

نوع کاربری

مناطق گرم و خشک

مناطق و گرم مرطوب

مناطق معتدل

مسکونی (رفت و آمد کم)

500 تا 600 Btu برای هر متر مربع

600 تا 800 Btu برای هر متر مربع

400 تا 500 Btu برای هر متر مربع

اداری (رفت و آمد متوسط)

600 تا 800 Btu برای هر متر مربع

800 تا 1000 Btu برای هر متر مربع

500 تا 700 Btu برای هر متر مربع

تجاری (رفت و آمد زیاد)

800 تا 1000 Btu برای هر متر مربع

1000 تا 1200 Btu برای هر متر مربع

700 تا 1000 Btu برای هر متر مربع

نکته مهم:

کلیه کولرگازی ها در همه برند ها محدودیت لوله کشی دارند. این محدودیت به صورت افقی و عمودی در ساختمان تعریف میشوند. که بسته به برند و ظرفیت کولرگازی متفاوت است. برای مثال کولر گازی مدیا 9000 مدل میشن اینورتر تا 25 متر افقی و تا 10 متر عمودی قابلیت لوله کشی دارد.

نکته مهم:

در انتخاب برند کولرگازی دقت کنید که خدمات پس از فروش معتبری داشته باشد.

بنابراین برای خرید کولرگازی باید طبق ظرفیت مورد نیاز محل مورد نظر اقدام به خرید کرده و هنگام خرید باید به نکات زیادی توجه کرد. خرید کولرگازی مناسب با محل قرارگیری مساله ای بسیار مهم از جنبه ظرفیت مکان مورد نظر، نوع عملکرد، میزان نیاز ما، هزینه های مصرف و ... می باشد. برای رعایت نکات خرید کارشناسان ما می توانند شما را راهنمایی کنند و با انتخاب کولرگازی مناسب نیازتان در وبسایت تخصصی ما و خرید آنلاین می توانید در هزینه ها صرفه جویی کنید.

برای خرید و مشاوره با کارشناسان فروش ما تماس بگیرید.