کمپرسور کولرگازی قلب این وسیله ی تهویه ی مطبوع است و در صورتی که دچار نقص و آسیبی شود، باید هر چه سریع تر تعویض شود. برای این امر می بایست به تست کمپرسور بپردازید. سه روش برای تست کمپرسور وجود دارد که در ادامه بیشتر به آن ها می پردازیم.

کمپرسور کولرگازی

بسیاری از وسایل سرمایشی، نیاز به بخشی به نام کمپرسور دارند که از اهمیت بالایی در راه انداختن وسیله ی مورد نظر دارد. در واقع می توان عنوان کرد که کمپرسور در هر نوع وسیله، یک بخش حیاتی است که در صورت نبودن آن نمی توان از وسایل مورد نظر استفاده نمود. در رابطه با وسایل تهویه ی مطبوع از جمله انواع مختلف کولر گازی نیز این موضوع کاملاً صدق می کند.

 کمپرسور کولرگازی قلب تپنده ی این وسیله ی پرکاربرد است که در صورت خرابی می بایست آن را هر چه سریع تر تعویض نمود. در واقع تعمیر این وسیله در بسیاری از موارد غیر ممکن می باشد بنابراین می بایست در صورت بروز هر گونه مشکل برای تعویض آن با کارشناسان و تعمیرکاران با تجربه ارتباط برقرار نمایید. در بخش های بعدی سعی خواهیم کرد در رابطه با راه های تست کمپرسور کولرگازی اطلاعاتی را در اختیارتان قرار دهیم.

دلیل اهمیت و تعویض کمپرسور کولرگازی

در بخش قبلی در رابطه با قسمت مهمی از کولر گازی به نام کمپرسور، اطلاعات کلی در اختیارتان قرار دادیم. قبل از این‌که به بیان راه های تست کمپرسور کولرگازی بپردازیم در رابطه با اهمیت این وسیله به توضیحاتی خواهیم پرداخت. کمپرسور کولر گازی امکان تعمیر ندارد و در بسیاری از موارد به دلیل کم تجربه بودن تعمیرکاران، افراد با هزینه های سنگینی برای تعویض این وسیله مواجه می شوند.

 با توجه به این موضوع افراد می بایست به یک نکته ی مهم و حیاتی در رابطه با کمپرسور کولر و هر وسیله دیگر توجه کنند و آن این است که زمان تعویض و تست این وسیله را به خوبی مورد بررسی قرار دهند. در بسیاری از موارد تست به موقع کمپرسور کولرگازی باعث می شود که زودتر به مشکلات ایجاد شده در این وسیله پی ببریم و دیگر نیازی به تعویض آن نباشد. این موضوع باعث صرفه جویی در بسیاری از هزینه ها می شود.

زمان تست کمپرسور کولرگازی

همان طور که در بخش قبلی اشاره کردیم، در برخی شرایط می توان به تست کمپرسور کولرگازی اقدام نمود و معایب ایجاد شده در آن را به خوبی شناسایی کرد. در این بخش به چند مورد مهم خواهیم پرداخت. پریدن فیوز در زمان روشن کردن کولر گازی که این عامل می تواند مربوط به کمپرسور و نواقص ایجاد شده در آن باشد که باید آن را جدی گرفت.

عدم روشن شدن کمپرسور کولرگازی در زمانی که فن بیرون، بدون هیچ گونه مشکلی روشن می شود. عدم ایجاد سرمای کافی توسط کولر گازی (در صورتی که میزان گاز و محل نصب کولر گازی طبق استانداردها باشد).

در این بخش به سه دلیل مهم اشاره کردیم که در صورت مواجه شدن با آن ها می بایست به تست کمپرسور کولرگازی منزل یا محل کار خود اقدام نمایید. سه راه برای این امر وجود دارد که در ادامه بیش تر به آن ها خواهیم پرداخت.

اقدامات قبل از تست کمپرسور کولرگازی

همان طور که در بخش قبلی نیز یادآور شدیم، در صورت عدم روشن شدن کولر گازی یا عدم کارکرد مناسب این وسیله می بایست به تست کمپرسور آن اقدام کنید. توصیه می شود که قبل از اقدامات لازم جهت انجام این امر به بررسی چند نکته پرداخته و سپس اقدامات لازم را به انجام برسانید.

 در مسیر کمپرسور کولرگازی قطعات مختلفی وجود دارد که این امکان وجود دارد که ایراد ایجاد شده از آن ها باشد. توصیه می شود قبل از تست کمپرسور به بررسی آن ها بپردازید. رسیدن برق به ترمینال کندانسور یکی از مراحلی است که می بایست قبل از تست کمپرسور به بررسی آن اقدام نمایید. در صورت عدم وجود مشکل در این قطعه سراغ کنتاکتور رفته و نحوه ی عملکرد آن را مورد ارزیابی قرار دهید. بررسی خازن و سالم و معیوب بودن آن مرحله ی آخری است که توصیه می کنیم قبل از تست کمپرسور کولرگازی به آن نیز توجه نمایید.

راه های تست کمپرسور کولرگازی

پس از مواجه شدن با سه مشکل ایجاد شده در کولر گازی خود می بایست به تست آن اقدام کنید که در این بخش به بیان کلی این سه روش خواهیم پرداخت و در بخش های بعدی به صورت کامل تر آن ها را برای شما خوانندگان عزیز شرح خواهیم داد. اولین روش بررسی و تست سیم پیچ می باشد. در این روش سه مرحله برای تست کمپرسور کولرگازی وجود دارد که در بخش های بعدی به صورت مفصل تر به آن ها خواهیم پرداخت.

 روش دوم تست صدا می باشد. این مرحله را نیز در ادامه بیشتر مورد واکاوی قرار خواهیم داد؛ اما روش سوم تست نحوه ی کارکرد و فشار کمپرسور کولرگازی می باشد. بنابراین با استفاده از این سه روش به راحتی می توانید مشکلات ایجاد شده در کولر گازی خود را مورد ارزیابی قرار دهید.

تست کمپرسور کولرگازی در روش تست سیم پیچ (بخش اول)

همان طور که در بخش قبلی اشاره کردیم، سه روش برای تست کمپرسور کولرگازی وجود دارد که تست سیم پیچ یکی از آن ها شناخته می شود. این روش دارای سه مرحله است که می بایست تمامی این سه مرحله را به خوبی مورد ارزیابی قرار دهید. در ادامه و بخش بعدی این سه مرحله را برای شما عزیزان بازگو خواهیم کرد.

مرحله ی اول: کسب اطمینان از عدم روغنی بودن سوکت های کمپرسور کولرگازی. البته توصیه می شود این مرحله را با باز نگه داشتن درب کمپرسور آغاز نمایید. برقراری ترمینال و سکوت، زمانی امکان پذیر است که سوکت های کمپرسور روغنی نباشند. اگر در این مرحله با مشکلی مواجه نشدید می توانید به سراغ مرحله ی بعدی بروید که در بخش بعدی به آن خواهیم پرداخت.

تست کمپرسور کولرگازی در روش تست سیم پیچ (بخش دوم)

در بخش قبلی در روش تست سیم پیچ به توضیحاتی در رابطه با مرحله اول این روش پرداختیم. در این بخش دو مرحله ی دیگر را برای شما عزیزان مورد واکاوی قرار می دهیم.

مرحله دوم: بررسی صدای بوق با استفاده از اهم متر. در این مرحله می بایست اهم متر را بر روی قسمت بوق یا اهم قرار دهید. در صورتی که سیم پیچ سالم باشد با صدای بوق مواجه خواهید شد که این امر نشان دهنده ی کارکرد مناسب کولر گازی و کمپرسور آن می باشد. در صورتی که با هیچ گونه صدای بوقی مواجه نشدید می بایست اورلود کمپرسور را مورد ارزیابی قرار دهید.

مرحله سوم: بررسی عدم برقراری کانکتورهای کمپرسور با بدنه با استفاده از اهم متر. در این مرحله می بایست با اتصال اهم متر به بدنه و کانکتور از عدم برقراری اطمینان کسب کنید. به این صورت که با انجام این کار نباید هیچ گونه صدای بوقی شنیده شود. نکته ی مهم در این مرحله بررسی عدم وجود رنگ و کثیفی بر روی بدنه ی کمپرسور کولر گازی قبل از تست سیم پیچ می باشد.

نکاتی در رابطه با تست کمپرسور کولرگازی در روش تست صدا

این روش زمانی کارساز خواهد بود که هیچ گونه اتصالی بین بدنه و کمپرسور کولر گازی که در بخش قبلی به آن اشاره کردیم وجود نداشته باشد. اگر خلاف این امر ثابت شد بنابراین به یقین می توان گفت که کمپرسور سوخته و دیگر نمی توان روش های دیگر را بر روی آن تست کرد.

اگر با چنین مشکلی مواجه نشدید با استفاده از تست صدا می توانید سالم یا معیوب بودن کمپرسور کولر گازی خود را مورد بررسی قرار دهید. سلامت نحوه ی عملکرد روتور و سیم پیچ کولر گازی خود را می توانید از طریق تست صدا مورد بررسی قرار دهید. در ادامه به نحوه ی تست صدا خواهیم پرداخت. پس همچنان با ما همراه باشید.

تست کمپرسور کولرگازی در روش تست صدا

در این روش می بایست قبل از روشن کردن کمپرسور از طریق برق مستقیم یا راه اندازی کولر به جدا کردن سوکت کابل استارت از ترمینال کمپرسور کولرگازی بپردازید. پس از انجام این کار و روشن کردن کمپرسور، اگر متوجه هیچ گونه عملکردی از کمپرسور نشدید، بنابراین این احتمال وجود دارد که کمپرسور کولرگازی دچار سوختگی شده و نیاز به تعویض خواهد داشت.

یک احتمال دیگر نیز برای خرابی و تعویض کمپرسور کولر وجود خواهد داشت و آن روشن شدن این وسیله اما با صدای غیر طبیعی و عملکرد نامناسب است که در واقع بیان گر خراب شدن روتور می باشد که در این صورت نیز باید به فکر تعویض کمپرسور کولرگازی خود باشید.

تست کمپرسور کولرگازی از طریق تست فشار

یکی دیگر از روش های تست کمپرسور کولرگازی از طریق تست فشار می باشد. این روش زمانی مورد ارزیابی قرار می گیرد که دو روش قبلی انجام شده باشد و هیچ گونه مشکلی در عملکرد کمپرسور کولرگازی وجود نداشته یا به اصطلاح این قسمت از کولر کاملاً سالم باشد.

 تست فشار زمانی انجام می شود که سرمای کافی از کولر گازی تولید نمی شود. این دلیلی بر افتادن فشار کمپرسور است که می توانید با انجام دو روش آن را مورد بررسی قرار دهید. عدم کیپ شدن لوله ی مویی و همچنین عدم گیر کردن شیر برقی کولر خود را قبل از انجام این تست مورد ارزیابی قرار دهید.

روش های تست فشار برای تست کمپرسور کولرگازی

تست فشار کمپرسور کولرگازی از طریق دو روش امکان پذیر است. اما توصیه می شود قبل از طی کردن این روش ها سیستم خود را خالی از گاز نموده و این موضوع را با دلایل کافی به مشتری توضیح دهید. استفاده از گیج مانوفیلد و تست فشار به صورت دستی دو روشی است که می توانید از آن ها برای تست فشار کمپرسور کولرگازی بهره مند شوید.

تنوع کمپرسور باعث می شود که روش گیج مانوفیلد کمتر مورد استفاده قرار گیرد. در روش دستی می بایست پس از روشن کردن کمپرسور دست خود را مقابل لوله ی دهش آن قرار دهید. اگر کمپرسور کولرگازی سالم باشد پس از پنج ثانیه دستان شما با فشار خارج شده پس زده خواهند شد اما اگر پس از چند ثانیه هیچ گونه فشاری متوجه دستان شما نشد، بنابراین کمپرسور کولرگازی شما سالم نیست و باید تعویض شود.