داکت اسپلیت گری

سیستم داکت اسپلیت از دو بخش تشکیل شده است:

یونیت داخلی :زیر سقف (داخل سقف کاذب) داخل آپارتمان نصب می گردد

یونیت خارجی : در فضای باز قرار میگیرد و توسط یک جفت لوله مسی به یونیت داخلی متصل می گردد.

به یونیت خارجی آن اصطلاحاً کندانسینگ یونیت می گویند که شامل کویل کندانسور، فن کندانسور و کمپرسور می باشد.

به یونیت داخلی اواپراتور یا هواساز گفته می شود.
ارتباط بین یونیت داخلی و یونیت خارجی توسط لوله های مسی  عایق شده صورت می گیرد. نحوه ی کارکرد آن به این صورت است که کندانسور ، گاز خنک شده را به یونیت داخلی ارسال می کند، در داخل یونیت داخلی گرمای محیط توسط گاز گرفته می شود و به هوای سرد تبدیل می شود، هوای سرد هم توسط فن به محیط می شود.

دسته بندی انواع داکت اسپلیت از نظر مصرف برق

داکت اسپلیت ها از نظر مصرف برق به 2 دسته ذیل می شوند.

1- داکت اسپلیت غیر اینورتر

2- داکت اسپلیت اینورتر

گرید انرژی داکت اسپلیت های غیر اینورتر  B و گرید انرژی داکت اسپلیت های اینورترA می باشد . مزیت آنها این است که هزینه برق کمتریرا برای مصرف کنندگان دارند.

کمپرسورشان دیجیتال است و با تغییر دور این اتفاق می افتد, یعنی وقتی مصرف کم می باشد دور کمپرسور پایین می آید و وقتی مصرف بالا می باشد دور کمپرسور هم بالا می رود چون عمده مصرف برق کمپرسورها لحظه ی استارت است که به شدت آمپر مصرفی آن بالا می رود پس وقتی که تعداد استارتها را کم کنیم یعنی مصرف برق را هم کم کرده ایم .

در کمپرسور دور متغییر اتفاق به این صورت می افتد که، یک بار استارت می زند و دور آن به کمترین دور ممکن می رسد و دوباره دور آن بالا می رود و این باعث می شود که مصرف برق پایین تر بیاید. یکی از عیب های اساسی آن اینست که عمر کمی دارند چون کمپرسور مدام روشن می باشد، عیب دیگر آن هزینه اولیه بالای آن می باشد. ناکافی بودن تخصص تعمیرکاران و سرویس کاران این دستگاه ها یکی از مشکلات رایح در کشور می باشد.

داکت اسپلیت

شیوه و نحوه نصب داکت اسپلیت

از دهانه ی خروجی هواساز یا همان یونیت داخلی در سقف کاذب کانال کشی انجام شده و در هر قسمتی که نیاز باشد دریچه ای تعبیه می گردد و متناسب با هر فصل هوای سرد یا گرم خارج می شود.
برای تولید هوای گرم یک کویل آب گرم جلوی دستگاه یا پشت دستگاه قرار می گیرد. کویل آب گرم که یک کویل مسی مارپیچ 2 ردیفه یا 3 ردیفه می باشد، آب گرم داخل آن می گردد و همان فن هوا ساز این بار هوا را از روی آن عبور می دهد، گرمای آب را می گیرد و تبدیل به هوای گرم می کند و آن را به فضاهای موردنیاز ارسال می کند. می توان تولید گرما از طریق معکوس کردن سیکل تبرید را اضافه کرد. 
این سیستم دارای مکش و دهش با کانال می باشد، که عموماً مکش آن پشت دستگاه می باشد و این مکش باعث می شود که چرخش هوا در سرما و گرما در محیط کامل صورت بگیرد و سریع تر محیط را به دمای یکنواخت می رساند. بهترین مکان برای دریچه مکش 70 سانتی متر تا یک متر از زمین می باشد.

مزایای استفاده از داکت اسپلیت

1.مستقل بودن هر واحد

2.هزینه اولیه ارزان

3.تعمیر و نگه داری کم

4.کارکرد آسان

5.طول عمر مناسب

معایب استفاده از داکت اسپلیت

1.کنترل دما و سرعت هوا بصورت منطقه ای وجود ندارد بطوریکه دستگاه داخل آپارتمان روشن میشود تمام فضا اعم از سالن و اتاق های خواب هم دما میشوند.با وجود ترموستاتی که در بزرگترین فضا قرار گرفته است دمای هوا اندازه گیری میشود و این از بزرگترین معایب سیستم داکت اسپلیت است.

2.در مقایسه با مینی چیلر یا چیلر مصرف برق آن تا حدودی بالاتر می باشد ولی نسبت به اسپلیت دیواری مصرف برق آن کمتر می باشد.

3.در اکثر داکت اسپلیت ها به دلیل نبود فضای مناسب جهت قرارگیری یونیت داخلی (تداخل با رابین کاری) صدای دستگاه آزار دهنده می باشد .

در انتخاب دستگاه داکت اسپلیت دو فاکتور بسیار مهم وجو دارد:

1.انتخاب دستگاه

2.اجرای درست و اصولی

برای بهره مندی ازبالاترین کارایی سیستم داکت باید طراحی و اجرای کانال کشی و لوله مسی توسط افراد مجرب انجام شود. به راحتی میتوان گفت بیش از 90 درصد کارایی دستگاه وابسته به اجرای اصولی دستگاه است.

داکت اسپلیت گری

1.  طول عمر بالایی دارند

2.  قدرت هوادهی آنها بسیار بیشتر از برندهای دیگر می باشد، یعنی حجم هوایی که تولید می کنند بیشتر می باشد

ظرفیت های آن به صورت 2 تن ، 2.5 تن ، 3 تن ، 3.5 تن و 5 تن می باشد

منظور از ظرفیت بر حسب تن، ظرفیت برودتی است که دستگاه می تواند تولید کند. هر تن تبریدBTU/hr 1200 می باشد. محاسبه بار ظرفیتی یک ساختمان که ما محاسبه می کنیم بر حسب BTU محاسبه می شود که تبدیل به تن تبرید می شود.

این برند جزء معدود برندهایی می باشد که ظرفیت 6 تن دارد که دستگاه های بزرگی محسوب می شوند، و جزء مزایای این سیستم به شمار می رود.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد داکت اسپلیت گری بر روی لینک ذیل کلیک نمائید.

داکت اسپلیت معمولی گری

داکت اسپلیت برند Midea

داکت اسپلیت میدیا

ساخت شرکت Midea چین می باشد، شرکتی بسیار بزرگ در سطح خاورمیانه می باشد که تقریباً جزء بزرگترین شرکتهای ساخت تهویه مطبوع شناخته می شود. این برند هم از تعاریف های دیگر مستثنی نیست و یونیت داخلی، یونیت خارجی، کویل آب گرم و... را دارا می باشد

این دستگاه جزء نسل جدید داکت اسپلیت محسوب می شود و این بدان معنا می باشد که ابعاد کوچک و بهینه شده است و مانند Rheem و Good Man ابعاد بزرگ نیست، سطح صدا و مصرف برق کاهش پیدا کرده است .

روش تشخیص دستگاه های نسل جدید و نسل قدیم از روی عایق لوله های مسی برای مشتریان:

در دستگاهای نسل قدیمی فقط یک خط از لوله ی مسی آنها عایق می شود که آن هم خط برگشتشان می باشد ولی در دستگاه های نسل جدید طبق توضیحی که دادیم هم خط رفت و هم خط برگشتشان باید عایق شده باشد.

 دستگاه های نسل جدید برد الکترونیکی دارند یعنی بین یونیت داخلی و یونیت خارجی کابل فرمان اجرا می شود، سنسورها سنس می کنند دستور به کمپرسور میدهند، خاموش و روشن می شود و بسیار بهینه تر از لحاظ مصرف برق کار می کند.

 

داکت اسپلیت R.A.C

یک دستگاه نسل جدید در سیستم داکت اسپلیت می باشد، سفارش فنی کار, از طرف شرکت گری برای شرکت سازنده چینی داده می شود، یکی از مشخصه های بارز در برند مدیا در سیستم داکت اسپلیت، اندازه ظرفیت کمپرسور در یونیت  خارجی که در پشت بام قرار می گیرد می باشد که طبق سفارش شرکت گری یک ظرفیت بالاتر می باشد.

یعنی در دستگاه  36000Btu/hrکمپرسور 42000Btu/hr تعبیه میشود.  از آنجا که سیکل تبرید افت دارد، و ما می بایست  36000Btu/hr واقعی تحویل دهیم. در تمام برندها بدون استثنا کمپرسور به اندازه ظرفیت دستگاه است و یا حتی پایین تر می باشد، یک سری از برندهای معروف در دستگاه 36000، کمپرسور 35000 نصب می کنند که حتی اگر راندمان 100% هم داشته باشیم باز هم  35000Btu/hr به ما تحویل می دهد اما در برند Cool Waveقطعاً شما در دستگاه  36000Btu/hr را کامل دارید چون کپرسور یک ظرفیت بالاتر می باشد. این یکی از مهمترین مزیت های داکت اسپلیت مدیا می باشد.

دوم اینکه ارتفاع یونیت داخلی در تمام ظرفیت ها یکسان و 29 سانتی متر می باشد، این کمترین ارتفاعی است که می تواند از سقف بگیرد.

مشخصه بعدی فن دمنده آلومینیومی آنها می باشد . چون تمام برندها در نسل جدید یا ABS یا پلاستیک معمولی هستند ولی در این دستگاه آلومینومی می باشد که بسیار سبک است و دارای بالانس دینامیکی و استاتیکی و برند آن E.M.I ایتالیا است و موتور فن آن برند ایتالیایی می باشد و همه مشتریها می توانند سریال نامبر موتور فن را ببینند و در اینترنت با یک جستجوی ساده کاتالوگ ایتالیایی آن را مشاهده نمایند.

مشخصات داکت اسپلیت گری

  • ریموت کنترل رایگان

  • امکان کنترل از طریق اینترنت و موبایل

  • ۲۰% وزن کمتر و ابعاد کمتر نسبت به برند های دیگر در داکت اسپلیت گری

  • استفاده از تکنولوژی گلدفین Gold Fin در یونیت خارجی برای جلوگیری از خوردگی و آلودگی مضاعف

  • طراحی جدید در طراحی هندسی فین های یونیت خارجی و بالا رفتن ظرفیت گرمایشی و سرمایشی

  • موتور فن BLDC که باعث حجم هوای بالای جابجا شده می گردد

  • پمپ درین با هد بالا

  • قابلیت اتصال به کویل آبگرم

  • تعمیر و نگهداری راحت و دسترسی آسان به فن و کویل و فیلترها

  • بکارگیری سیستم کنترل استاتیک ESP