داکت اسپلیت همانند اسپلیت دیواری از قسمت داخلی به نام (هواساز) و قسمت خارجی به نام (کندانسور) تشکیل شده است که توسط لوله های رابط مسی به یکدیگر متصل شده اند.

سرمایش و گرمایش در داکت اسپیلت ها توسط هواساز با مکش هوای داخلی انجام می پذیرد .

نحوه عملکرد

عملکرد دستگاه داکت اسپیلت در حالت سرمایش دقیقاً مشابه سیستم های اسپیلت یا همان کولر های گازی می باشد . به این معنی که این دستگاه ” داکت اسپیلت ” جهت تولید سرما با استفاده از عبور از اجزا سیکل مانند کمپرسور ، کندانسور ، شیر انبساط و اواپراتور و تغییر فاز مبرد هوای عبوری از روی کویل اواپراتور را سرد کرده و از طریق فن قدرتمند به واسطه کانال به قسمت های مختلف واحد انتقال میدهد .بدیهی است که در این حالت منبع انرژی دستگاه برق می باشد .

در حالت گرمایش هم دستگاه داکت اسپیلت به کمک کویل تعبیه شده در دستگاه و جریان آب گرم عبوری از داخل کویل ،هوای عبوری از روی کویل را گرم کرده و آن را به فضای تهویه شونده تحویل می دهد . در این حالت آب گرم عبوری از کویل توسط موتورخانه یا پکیج  تأمین شده و منبع انرژی دستگاه گاز می باشد . در این حالت دستگاه مشابه فن کویل عمل می کند.

مزایا داکت اسپلیت

مزایای سیستم داکت اسپلیت (Duct Split)

سرمایش باب طبع شما و کم شدن مصرف برق تا 50% در مقایسه با کولر گازی

حذف لوله کشی ها و سیستم رادیاتور

مجهز بودن به سیستم فوق کم صدا super silent .می باشند

حذف کانال کشی های عمودی

اجرای و راه اندازی سریع توسط کانال های عایق دار فلکسی

مزایای داکت اسپلیت اینورتر چیست؟

تکنولوژی اینورتر در دستگاه داکت اسپلیت سبب می شود که در زمان استارت با مقدار جریان مصرفی بسیار پایین شروع به کار کند که همین امر سبب کاهش زیاد مصرف برق می گردد زیرا در دستگاه های معمولی در زمان استارت بیشترین جریان برق مصرف می گردد، دستگاه اینورتر پس از استارت به مرور جریان مصرف برق خود را بالا می برد و کمپرسور با حداکثر ظرفیت شروع به کار می کند و پس از مدتی حدود نیم تا یک ساعت پس از خنک سازی محیط و نزدیک کردن دمای محیط به دمای دلخواه به مرور میزان مصرف جریان برق را کم می کند و متناسب با ظرفیت مورد نیاز برق مصرف می کند و از روشن و خاموش کردن بی مورد دستگاه جلوگیری می کند که همین امر سبب کاهش حدود 30% هزینه و مصرف برق در داکت اسپلیت اینورتر در مقایسه با داکت اسپلیت های معمولی می گردد

به عنوان مثال اگر مصرف برق و آب کولر آبی با مصرف برق دستگاه داکت اسپلیت اینوتر مقایسه کنیم متوجه می شویم که این دو اختلاف زیادی باهم ندارد که همین امر سبب رضایت مصرف کننده از دستگاه های داکت اسپلیت اینورتور می باشد.