داکت اسپلیت گری

همه چیز درمورد سرویس داکت اسپلیت خانگی

داکت اسپیلت یا اسپیلت خانگی  یکی از متداول‌­ترین سیستم­های تهویه مطبوع در جهان است.  این سیستم همانند اسپیلت دیواری یک بخش داخلی دارد که به آن هواساز می‌گویند و  دارای یک قسمت بیرونی است که به آن کندانسور می‌گویند. 

هر دو بخش اسپیلت خانگی توسط لوله‌­های مسی به یکدیگر متصل می­شوند و این امکان در آنها وجود دارد که عمل سرمایش و گرمایش محیط را به خوبی و با کیفیت بالا انجام دهند.

  • در ادامه به مزایا و معایب داکت اسپیلت نسبت به اسپیلت‌های دیواری و کولرهای گازی و همین­‌طور شوفاژ و چیلرها می­پردازیم. اطمینان می­‌دهیم اگر تا پایان این مطلب همراه ما باشید، ‌می‌توانید در تصمیم‌­گیری تجهیز محیط تازه انتخاب درست و بهتری داشته باشید.

یکی از مزایای اصلی داکت اسپیلت­ها یا اسپیلت­‌های خانگی استفاده از هوای برگشت جهت افزایش بهره­وری و راندمان کاری دستگاه است و این در حالی است که مصرف سوخت کمتری را در پی خواهد داشت.

یک نظریه اثبات شده وجود دارد که می‌گوید: «همواره هوای در جریان محیط از هوای ساکن محیط، تمیزتر و پاک‌تر است. به همین خاطر همیشه توصیه می‌کنند در داخل اتومبیل کمی شیشه ماشین را پایین دهید و یا پنجره هوای آزاد را باز کنید. دلیل این امر هم، کم شدن اکسیژن محیط به دلیل تنفس و آلوده بودن محیط به دلیل تجزیه مداوم مواد شیمیایی و اجسام در محیط است.»

تصور کنید هوای خنک از خروجی داکت اسپیلت، محیط خانه یا محل کار شما را خنک می‌کند و از طرف دیگر هوای کهنه و گرم شده‌ی محیط را همچون مکنده­ای از محیط خارج می‌کند. این عامل باعث می‌شود تا هوایی تازه و پر­اکسیژن را تجربه کنید و این از مزایایی است که اسپیلت خانگی را تضمین کننده سلامت افراد معرفی می‌کند.

داکت اسپلیت چطور کار می‌کند؟ منبع تامین انرژی آنها چیست؟

  • طرز کار دستگاه داکت اسپلیت در حالت سرمایش دقیقاً مشابه سیستم‌های اسپلیت یا همان کولر‌های گازی است. به این معنی که این دستگاه جهت تولید سرما با استفاده از انجام چند فرایند‌ ترمودینامیک همچون چگالش و تبرید، هوای گرم داخل محیط را سرد می­کند و توسط دمنده‌های خود به محیط انتقال می­دهد. در این حالت، منبع تغذیه این سیستم، برق می‌باشد.

  • در حالت گرمایش، می­توان اسپلیت خانگی را‌ ترکیبی از شوفاژ خانگی و پنکه یا دمنده دانست! به این صورت که هوای محیط به دستگاه سپرده می‌شود و دستگاه مربوطه این هوا را از کانال­هایی عبور می­دهد که در مجاورت آنها لوله‌های آب گرم مسی قرار دارند که سبب گرم شدن این هوا می‌شوند. در این حالت، هوای خروجی از اسپلیت خانگی، گرم و سبک است و در محیط پخش می‌شود.

  • آب گرم عبوری از درون لوله‌های مسی دستگاه، توسط پکیج یا موتورخانه تأمین می‌شود و در واقع منبع انرژی اسپلیت‌های خانگی در فصل سرما، گاز می‌باشد.

اسپلیت یا اسپیلت‌های خانگی، همچون اسپیلت‌های دیواری دوتکه هستند که یکی از آنها در خارج از محیط و دیگری درون محیط خانه ما قرار می گیرند. قاعده و استاندارد این است که فاصله بین این دو تکه در «اسپیلت دیواری» نهایتا به ۶ متر برسد، چرا که با وجود لوله‌های مسی در بین این دو دستگاه و همین­طور با افزایش فاصله این دو قسمت با هم، بهره­وری یا بازده دستگاه به شدت افت می‌کند و شما مجبورید برای خنک کردن محیط کار یا محل زندگی­تان، مدت زمان بیشتری دستگاه را روشن نگاه دارید که این رابطه مستقیمی با افزایش مصرف انرژی و کاهش رفاه شما دارد.

اما چیزی که در دستگاه‌های اسپیلت خانگی با استفاده از تکنولوژی تفکیک روغن به عنوان یک قابلیت ایجاد شده است، این است که می­توان فاصله بین دو تکه دستگاه را تا ۱۵ متر افزایش داد. این فاصله بدون هیچ افت راندمان دستگاه و یا افزایش مصرف انرژی انجام می‌شود. در واقع در دراز مدت که به مساله نگاه کنیم، اسپلیت­های خانگی به مراتب وسایلی سلامت‌تر و کم هزینه‌تر نسبت به اسپلیت دیواری می‌باشند.